nolan has logged 27 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Edit this entry  
20
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Edit this entry  
07
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
Edit this entry  
06
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★½
Edit this entry