Hmel has logged 563 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Conan the Destroyer

Conan the Destroyer

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Detour

Detour

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raw Deal

Raw Deal

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aftermath

Aftermath

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Trouble With Harry

The Trouble With Harry

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Troy

Troy

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Problem Child 3: Junior in Love

Problem Child 3: Junior in Love

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry