Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Major League II

Major League II

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wolf

Wolf

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hoop Schemes

Hoop Schemes

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Humans

The Humans

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Malfunction: The Dressing Down of Janet Jackson

Malfunction: The Dressing Down of Janet Jackson

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unthinkable

Unthinkable

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Major League

Major League

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Roy Wood Jr.: Imperfect Messenger

Roy Wood Jr.: Imperfect Messenger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1939
×
Read the review Edit this entry  
26
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
Read the review Edit this entry