Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Britney vs. Spears

Britney vs. Spears

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Waiting for

Waiting for "Superman"

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
#Iamhere

#Iamhere

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Be Water

Be Water

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
United 93

United 93

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hot Gimmick: Girl Meets Boy

Hot Gimmick: Girl Meets Boy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Happening

The Happening

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Murderball

Murderball

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Breaking News in Yuba County

Breaking News in Yuba County

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Supernova

Supernova

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Find Me Guilty

Find Me Guilty

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Castle

The Castle

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hopscotch

Hopscotch

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry