tova has logged 72 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Old

Old

2021
×
Edit this entry  
18
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
April Story

April Story

1998
×
★★★½
Edit this entry  
11
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★
Edit this entry  
09
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Edit this entry  
07
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happiness

Happiness

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
May

May

2002
×
★★½
Edit this entry  
26
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
18
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Edit this entry  
17
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Edit this entry  
16
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
My Best Friend Is a Vampire

My Best Friend Is a Vampire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Gagarine

Gagarine

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★½
Edit this entry  
17
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Edit this entry  
14
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bounce Ko Gals

Bounce Ko Gals

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Concerning Violence

Concerning Violence

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★
Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Reassemblage: From the Firelight to the Screen

Reassemblage: From the Firelight to the Screen

1983
×
★★★½
Edit this entry  
06
Moi, un Noir

Moi, un Noir

1958
×
★★½
Edit this entry  
02
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★
Edit this entry  
30
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★½
Edit this entry  
30
Moxie

Moxie

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Creation Stories

Creation Stories

2021
×
½
Edit this entry  
21
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★½
Edit this entry  
15
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★½
Edit this entry  
27
The Punk Singer

The Punk Singer

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cleopatra Jones

Cleopatra Jones

1973
×
Edit this entry  
17
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Edit this entry