• Brahman Naman

    ★★★½

  • Kyaa Kool Hain Hum 3

    ½

  • The Revenant

    ★★★½

  • Joy

    ★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★½

  • Chi-Raq

    ★★★

  • Point Break

  • Tamasha

    ★★★½

  • Creed

    ★★★★½

  • In the Heart of the Sea

    ★★★

  • The Big Short

    ★★★★

  • Sivapuranam

  • Aligarh

    ★★★½

  • Spectre

    ★★

  • The Peanuts Movie

    ★★★

  • Experimenter

    ★★★½

  • Woodlawn

    ★½

  • Jazbaa

  • Bone Tomahawk

    ★★★½

  • Crimson Peak

  • Kuttram Kadithal

    ★★★½

  • Just Jim

    ★★★½

  • Angry Indian Goddesses

    ★★★

  • The Intern

    ★★★½

  • Talvar

    ★★★★

  • Visaranai

    ★★★★

  • Truth

    ★★★

  • Trumbo

    ★★★

  • The Martian

    ★★★½

  • Beasts of No Nation

    ★★★★

  • Maze Runner: The Scorch Trials

    ★★

  • Heneral Luna

    ★★½

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★½

  • Manjhi: The Mountain Man

    ★★½

  • Macbeth

    ★★★★★

  • Turbo Kid

    ★★½

  • Straight Outta Compton

    ★★★½

  • The Gift

    ★★★★

  • Drishyam

    ★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★½

  • Assassination

    ★★★½

  • Bajrangi Bhaijaan

    ★★★

  • Bāhubali: The Beginning

  • Ricki and the Flash

    ★★½

  • Mississippi Grind

    ★★★½

  • Cartel Land

    ★★★★

  • Ant-Man

    ★★½

  • Mr. Holmes

    ★★★★

  • Paper Towns

    ★★★

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Entourage

    ★★★

  • The Little Prince

    ★★★½

  • The Assassin

  • Youth

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★

  • Mustang

    ★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Kakekomi

    ★★★

  • Uttama Villain

    ★★★★

  • Mia madre

    ★★★★

  • Dark Places

  • Southpaw

    ★½

  • Aferim!

    ★★★★½

  • Under Electric Clouds

    ★★★★

  • Life

    ★★½

  • Knight of Cups

    ★★★½

  • Taxi

    ★★★½

  • 45 Years

    ★★★½

  • The Nightmare

    ★★★½