Sort by

siobhan has logged 50 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Samadhi

Samadhi

1967
×
Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Qalupalik

Qalupalik

2010
×
Edit this entry  
29
I Am But a Little Woman

I Am But a Little Woman

2010
×
Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mother

Mother

1926
×
★★
Edit this entry  
23
Chess Fever

Chess Fever

1925
×
Edit this entry  
22
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Myra Breckinridge

Myra Breckinridge

1970
×
Edit this entry  
21
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★
Edit this entry  
21
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★
Edit this entry  
17
The King

The King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★
Edit this entry  
15
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Swimming in Your Skin Again

Swimming in Your Skin Again

2015
×
Edit this entry  
14
The Avenging Conscience: or 'Thou Shalt Not Kill'

The Avenging Conscience: or 'Thou Shalt Not Kill'

1914
×
Edit this entry  
13
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
★★★½
Edit this entry  
10
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Journals of Knud Rasmussen

The Journals of Knud Rasmussen

2006
×
★★½
Edit this entry  
08
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
First Spring

First Spring

2010
×
Edit this entry  
07
Faces

Faces

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
C.S.A.: The Confederate States of America

C.S.A.: The Confederate States of America

2004
×
Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blacula

Blacula

1972
×
★★★
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shoes

Shoes

1916
×
Edit this entry  
02
The Cheat

The Cheat

1915
×
Edit this entry  
02
The Hour of the Furnaces

The Hour of the Furnaces

1968
×
Edit this entry  
02
Now!

Now!

1965
×
Edit this entry  
01
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry