Erica has logged 819 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Trespass

Trespass

1992
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bloodletting

Bloodletting

1997
×
★★★
Edit this entry  
30
Suffer, Little Children

Suffer, Little Children

1983
×
Edit this entry  
29
Imprint

Imprint

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
Rock 'n' Roll Nightmare

Rock 'n' Roll Nightmare

1987
×
★★½
Edit this entry  
29
Nessun Dorma

Nessun Dorma

2016
×
★★
Edit this entry  
28
Mars

Mars

1998
×
★★½
Edit this entry  
28
Demons

Demons

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Blood Child

Blood Child

1982
×
★★½
Edit this entry  
27
Damned in Venice

Damned in Venice

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mirage

Mirage

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Strange Behavior

Strange Behavior

1981
×
★★½
Edit this entry  
26
Rubber

Rubber

2010
×
Edit this entry  
26
Death Valley

Death Valley

1982
×
★★½
Edit this entry  
25
The Woman Chaser

The Woman Chaser

1999
×
★★★
Edit this entry  
25
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Car

The Car

1977
×
★★½
Edit this entry  
25
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Top of the Heap

Top of the Heap

1972
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Demons of Ludlow

The Demons of Ludlow

1983
×
★★½
Edit this entry  
19
Circus of the Dead

Circus of the Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
19
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Beware: Children At Play

Beware: Children At Play

1989
×
★★★
Edit this entry  
17
The Godsend

The Godsend

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Night Feeder

Night Feeder

1988
×
★★★
Edit this entry  
15
Howling III

Howling III

1987
×
Edit this entry  
14
The Seventh Curse

The Seventh Curse

1986
×
★★★★
Edit this entry  
14
Godzilla vs. Biollante

Godzilla vs. Biollante

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★½
Edit this entry  
13
Manhattan Baby

Manhattan Baby

1982
×
★★★
Edit this entry  
13
Colour from the Dark

Colour from the Dark

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
Solomon Kane

Solomon Kane

2009
×
★★½
Edit this entry  
11
Tower of London

Tower of London

1939
×
★★★
Edit this entry  
11
Please Hammer Don't Hurt 'Em: The Movie

Please Hammer Don't Hurt 'Em: The Movie

1990
×
Read the review Edit this entry  
10
Mirage

Mirage

1990
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Madman

Madman

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Final Terror

The Final Terror

1983
×
★★★
Edit this entry  
09
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★
Edit this entry  
09
The Phenix City Story

The Phenix City Story

1955
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bloody Moon

Bloody Moon

1981
×
★★★½
Edit this entry  
08
Skinned Deep

Skinned Deep

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
When the Bough Breaks

When the Bough Breaks

1994
×
★★½
Edit this entry  
07
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Edit this entry  
07
Cabiria

Cabiria

1914
×
Edit this entry  
04
The Other

The Other

1946
×
★★★½
Edit this entry