Highest rated films

  • Oracle

    ★★★★

  • Levantado do Chão

    ★★★★

  • Citadel

    ★★★½

  • Alvorada

    ★★★½

  • Thelma & Louise

    ★★★★½

  • The Purple Rose of Cairo

    ★★★★½

  • Breakwater

    ★★★★½

  • Life Is a Miracle

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★

  • Toni Erdmann

    ★★★★

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★★

  • Dead Pigs

    ★★★★

  • Beginning

    ★★★★

  • The Small Town

    ★★★★

  • Meeting the Man: James Baldwin in Paris

    ★★★★

  • Tropicália

    ★★★★

  • Border

    ★★★½

  • The Whistlers

    ★★★½

  • Golden Door

    ★★★½

  • The Kingdom: How Fungi Made Our World

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 25 Films watched
  • 5 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Marseille

Jan 1

Last Film

The Kingdom: How Fungi Made Our World

Apr 27

Genres, countries & languages

Drama
15 films
Documentary
7 films
Comedy
5 films
Crime
3 films
Romance
3 films
Thriller
2 films
Fantasy
2 films
History
2 films
Music
1 film
Adventure
1 film
France
7 films
Brazil
6 films
USA
6 films
Germany
4 films
UK
4 films
Sweden
2 films
Italy
2 films
China
2 films
Australia
1 film
Kazakhstan
1 film
English
16 films
Portuguese
6 films
German
3 films
Spanish
2 films
Romanian
2 films
Russian
1 film
Serbian
1 film
Swedish
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 7

Watchlist

Star

Directors

Crew & studios

Henrique’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

The Graduate
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Oracle
Average weighted rating:

2.7

Most Popular

The Graduate
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Pop! The Science of Bubbles

Films Henrique watched in 2021

  • The Kingdom: How Fungi Made Our World
  • Pop! The Science of Bubbles
  • Breakwater
  • Alvorada
  • Tropicália
  • Golden Door
  • The Graduate
  • I Won't Come Back
  • Toni Erdmann
  • Citadel
  • Dead Pigs
  • All the Dead Ones
  • Meeting the Man: James Baldwin in Paris
  • The Small Town
  • The Purple Rose of Cairo
  • Beginning
  • Levantado do Chão
  • Oracle
  • Life Is a Miracle
  • The Whistlers
  • Jackie
  • Border
  • Beasts of the Southern Wild
  • Thelma & Louise
  • Marseille

World map

Highly rated films Henrique is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more