Highest rated films

  • The Social Dilemma

    ★★★★

  • Tripping with Nils Frahm

    ★★★½

  • Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

    ★★★½

  • Amor Fati

    ★★★½

  • Democracy for $ale

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Dead Man

    ★★★★½

  • When They See Us

    ★★★★½

  • Nostalgia for the Light

    ★★★★½

  • The Grand Bizarre

    ★★★★½

  • Talking About Trees

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★

  • The Conversation

    ★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • The Sacrifice

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

Jan 2

Last Film

Good Will Hunting

Dec 26

Genres, countries & languages

Drama
28 films
Documentary
24 films
Comedy
13 films
Romance
4 films
Animation
4 films
Mystery
3 films
Music
2 films
Fantasy
2 films
Western
2 films
History
2 films
USA
21 films
France
17 films
Germany
16 films
Brazil
7 films
Sweden
4 films
UK
3 films
Italy
3 films
Japan
2 films
Australia
2 films
China
2 films
English
37 films
French
12 films
Portuguese
10 films
German
6 films
Italian
5 films
Spanish
5 films
Swedish
3 films
Japanese
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 59

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

When They See Us
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Touch Me Not
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Democracy for $ale

Films Henrique watched in 2020

  • Good Will Hunting
  • Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy
  • The Sacrifice
  • Ms Stern
  • Tripping with Nils Frahm
  • The Great Gatsby
  • Whiplash
  • Home
  • Big Fish
  • Democracy for $ale
  • Berlin: Symphony of a Great City
  • The Farewell
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Müdigkeitsgesellschaft: Byung-Chul Han in Seoul/Berlin
  • Wild Strawberries
  • Two/One
  • Manhattan Murder Mystery
  • Volkswagen: Operários na Alemanha e no Brasil
  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
  • The Great Hack
  • The Social Dilemma
  • The Steel Road
  • Sweet Bean
  • Jack Goes Boating
  • If Only
  • Waiting for the Carnival
  • AlphaGo
  • Indianara
  • Let It Burn
  • Villa Empain
  • Fantastic Planet
  • When They See Us
  • Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor
  • Nostalgia for the Light
  • Emerald
  • Dead Man
  • El Pepe, A Supreme Life
  • Have Fun in Pyongyang
  • The Grand Bizarre
  • Amor Fati
  • The Conversation
  • Wild Plants
  • Bacurau
  • The Idiots
  • Maria: Don't Forget I Come From the Tropics
  • Jour de Fête
  • Touch Me Not
  • Talking About Trees
  • Buoyancy
  • Selfie
  • Summer 1993
  • The Florida Project
  • The Deep End
  • The Structure of Crystals
  • The Bare Necessity
  • Ghosts Before Breakfast
  • Desert Coffee
  • Mala Noche
  • Tangerine
  • The Two Popes
  • It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

World map

Highly rated films Henrique is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more