Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Invisible Life

    ★★★★½

  • The Edge of Democracy

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • System Crasher

    ★★★★

  • Mr. Jones

    ★★★★

  • Varda by Agnès

    ★★★½

  • Persona

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • The Third Man

    ★★★★½

  • La Jetée

    ★★★★½

  • Lucky

    ★★★★½

  • Red Desert

    ★★★★½

  • Salut les Cubains

    ★★★★½

  • Araby

    ★★★★½

  • Pink Narcissus

    ★★★★½

  • Cold Tropics

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★★

  • Cries and Whispers

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 74 Films watched
  • 6.2 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

The Ballad of Buster Scruggs

Jan 1

Last Film

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Dec 27

Genres, countries & languages

Drama
40 films
Documentary
23 films
Comedy
11 films
Romance
8 films
Thriller
7 films
Fantasy
5 films
Music
4 films
Animation
4 films
Sci Fi
4 films
Crime
4 films
France
20 films
USA
15 films
Brazil
14 films
UK
8 films
Germany
7 films
Italy
4 films
Switzerland
4 films
Poland
4 films
Sweden
3 films
Spain
3 films
English
38 films
French
17 films
Portuguese
15 films
German
10 films
Spanish
10 films
Russian
5 films
Italian
4 films
Polish
3 films
Hungarian
3 films
Swedish
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 26 Added 135

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

The Blue Flower of Novalis
Average weighted rating:

2.8

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Rehearsal

Films Henrique watched in 2019

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • System Crasher
  • Invisible Life
  • Marriage Story
  • The Third Man
  • The Meaning of Life
  • Bacurau
  • Parasite
  • Pink Narcissus
  • Born in Flames
  • La Jetée
  • Frances Ha
  • Éternau
  • Rules of Play
  • Perfect Town
  • Benny's Video
  • A Woman Is a Woman
  • Araby
  • The Silence of Men
  • Cold Tropics
  • Green Vinyl
  • The Seventh Continent
  • Le Petit Soldat
  • Le Bonheur
  • War Photographer
  • Emerald Cities
  • Pain and Glory
  • Lucky
  • Cries and Whispers
  • Listening to the River
  • Ghost in the Shell
  • Laurence Anyways
  • Persona
  • Happy as Lazzaro
  • Überall ist es besser, wo wir nicht sind
  • The Edge of Democracy
  • Archaikus Torzó
  • Over the Limit
  • Shoplifters
  • Cold War
  • The Favourite
  • Summer with Monika
  • Crooklyn
  • On Body and Soul
  • Cassandro, the Exotico!
  • This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography
  • Holy Camp!
  • Dark Horse
  • Travel Songs
  • Black Panthers
  • Salut les Cubains
  • Theatre of War
  • Red Desert
  • Born to Be Blue
  • The Trial
  • Diary of a Pregnant Woman
  • JL's Passion
  • Hotel Dallas
  • Uncle Yanco
  • The Endless Film
  • Inside Out
  • Scarface
  • Your Turn
  • Varda by Agnès
  • The Rehearsal
  • Landless
  • Mr. Jones
  • The Blue Flower of Novalis
  • By the Grace of God
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Pity
  • The Measure of a Man
  • Instigated
  • The Ballad of Buster Scruggs

World map

Highly rated films Henrique is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal
  • 1917

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more