Highest rated films

  • Roma

    ★★★★½

  • The Raft

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Black Mother

    ★★★★

  • Island of the Hungry Ghosts

    ★★★★

  • The Hymns of Muscovy

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Bixa Travesty

    ★★★½

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★½

  • That Obscure Object of Desire

    ★★★★½

  • Limite

    ★★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★

  • Buffalo '66

    ★★★★

  • Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★★

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★★

  • Shadows

    ★★★★

  • Zama

    ★★★★

  • I Am Cuba

    ★★★★

  • HyperNormalisation

    ★★★★

  • Blue Collar

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 79 Films watched
  • 6.6 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Native Son

Jan 7

Last Film

Black Mirror: Bandersnatch

Dec 31

Genres, countries & languages

Documentary
43 films
Drama
33 films
Comedy
9 films
Crime
8 films
Romance
7 films
Thriller
6 films
History
5 films
War
2 films
Sci Fi
2 films
Adventure
2 films
USA
31 films
France
15 films
UK
13 films
Brazil
11 films
Germany
10 films
Spain
6 films
Portugal
5 films
Italy
5 films
Switzerland
4 films
Canada
4 films
English
51 films
Portuguese
15 films
Spanish
14 films
French
11 films
German
9 films
Italian
5 films
Russian
5 films
Japanese
3 films
Arabic
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 13 Added 51

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

A Woman Under the Influence
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Possessed
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Call Me by Your Name
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Los Fantasmas del Caribe

Films Henrique watched in 2018

  • Black Mirror: Bandersnatch
  • I Am Cuba
  • Man with a Movie Camera
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Roma
  • Baronesa
  • Blade Runner
  • Eldorado XXI
  • Braguino
  • HyperNormalisation
  • Lessons of Darkness
  • Side Effects
  • Arena Squatted
  • Island of the Hungry Ghosts
  • Aguirre, the Wrath of God
  • Rope
  • Fucking in Love
  • Don't Blink: Robert Frank
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • The Clan
  • Extinction
  • Unrelated
  • A Woman Under the Influence
  • That Obscure Object of Desire
  • BlacKkKlansman
  • Fire at Sea
  • Shadows
  • Finding Vivian Maier
  • Google and the World Brain
  • Umbracle
  • Don't Look Now
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • O Fantasma
  • Leviathan
  • Gummo
  • The Trial
  • Limite
  • No Man's Land
  • Love Streams
  • Buffalo '66
  • Carolee, Barbara and Gunvor
  • The Hymns of Muscovy
  • A Branch of a Pine Is Tied Up
  • My Fathers, My Mother and Me
  • Zama
  • Harry Smith at the Breslin Hotel
  • Out-Takes from the Life of a Happy Man
  • Low Definition Control — Malfunctions #0
  • Homo Sapiens
  • The Vampires of Poverty
  • El Justicero
  • Faces Places
  • The End of Time
  • ABC of a Strike
  • Field Niggas
  • Call Me by Your Name
  • Black Mother
  • Los Fantasmas del Caribe
  • Happy Winter
  • Where Are You, João Gilberto?
  • Of Fathers and Sons
  • Boca do Lixo's Women
  • The Margin
  • Possessed
  • The Raft
  • Becoming Animal
  • Studio 54
  • Eating Animals
  • Tyrannosaur
  • Housemaids
  • Eyes Wide Shut
  • The Claustrum
  • Bixa Travesty
  • Eu sou o Rio
  • Blue Collar
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • In the Fade
  • Mallrats
  • Native Son

World map

Highly rated films Henrique is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • An Elephant Sitting Still
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer
  • Capernaum
  • Blindspotting

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more