Highest rated films

  • Electro-Pythagorus: A Portrait of Martin Bartlett

    ★★★★

  • Beuys

    ★★★½

  • Voyeur

    ★★★

  • Hardcore

    ★★★★

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

    ★★★★

  • Burroughs: The Movie

    ★★★★

  • Blank City

    ★★★★

  • NY77: The Coolest Year in Hell

    ★★★★

  • Heat

    ★★★½

  • Annie Hall

    ★★★½

  • Into the Inferno

    ★★★½

  • Manifesto

    ★★★½

  • Housekeeping

    ★★★½

  • Daguerréotypes

    ★★★½

  • Tony Manero

    ★★★½

  • The Unknown Known

    ★★★½

  • Terri

    ★★★½

  • Gambling, Gods and LSD

    ★★★½

  • Psychohydrography

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 24 Films watched
  • 2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Beuys

Aug 16

Last Film

The Sunchaser

Dec 29

Genres, countries & languages

Documentary
14 films
Drama
8 films
Crime
3 films
Thriller
3 films
Comedy
3 films
Mystery
1 film
Romance
1 film
Action
1 film
Sci Fi
1 film
USA
14 films
Germany
5 films
Canada
3 films
France
2 films
UK
2 films
Chile
1 film
Australia
1 film
English
22 films
Spanish
3 films
German
2 films
Afar
1 film
Korean
1 film
Polish
1 film
Italian
1 film
French
1 film
Indonesian
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 12

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Heat
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Layla Fourie
Average weighted rating:

2.9

Most Popular

Heat
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Layla Fourie
Average weighted rating:

2.9

Films Henrique watched in 2017

  • The Sunchaser
  • Gambling, Gods and LSD
  • Annie Hall
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Into the Inferno
  • Heat
  • Manifesto
  • Daguerréotypes
  • Voyeur
  • Terri
  • The Smell of Burning Ants
  • Electro-Pythagorus: A Portrait of Martin Bartlett
  • Housekeeping
  • Tony Manero
  • Burroughs: The Movie
  • Hardcore
  • The Unknown Known
  • Psychohydrography
  • 15 Corners of the World
  • Layla Fourie
  • Blank City
  • Super 8
  • NY77: The Coolest Year in Hell
  • Beuys

World map

Highly rated films Henrique is yet to see

  • Falsettos
  • Coco
  • Paddington 2
  • Get Out
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • Blade Runner 2049
  • Phantom Thread

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more