Henrique has logged 25 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Kingdom: How Fungi Made Our World

The Kingdom: How Fungi Made Our World

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pop! The Science of Bubbles

Pop! The Science of Bubbles

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Breakwater

Breakwater

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Alvorada

Alvorada

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Tropicália

Tropicália

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Golden Door

Golden Door

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
I Won't Come Back

I Won't Come Back

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Citadel

Citadel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dead Pigs

Dead Pigs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
All the Dead Ones

All the Dead Ones

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Meeting the Man: James Baldwin in Paris

Meeting the Man: James Baldwin in Paris

1971
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Beginning

Beginning

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Levantado do Chão

Levantado do Chão

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Oracle

Oracle

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Life Is a Miracle

Life Is a Miracle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Border

Border

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Edit this entry  
03
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Marseille

Marseille

2004
×
★★★
Edit this entry