Henrique has logged 400 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Last Hangover

The Last Hangover

2018
×
★½
Edit this entry  
31
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Guest

The Guest

2014
×
★★
Edit this entry  
30
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
Read the review Edit this entry  
29
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
An Ordinary Man

An Ordinary Man

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
No Date, No Signature

No Date, No Signature

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Kin

Kin

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
O Beijo no Asfalto

O Beijo no Asfalto

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rend Your Heart

Rend Your Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Devil's Doorway

The Devil's Doorway

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Alpha

Alpha

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Great Mystical Circus

The Great Mystical Circus

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Roger Waters: The Wall

Roger Waters: The Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cold Skin

Cold Skin

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Cam

Cam

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★
Edit this entry  
20
Museo

Museo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Kingdom

The Kingdom

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry