HELLOBOOZE has logged 347 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Mobile Suit Gundam Wing: Endless Waltz

Mobile Suit Gundam Wing: Endless Waltz

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Magnificent Warriors

Magnificent Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
★★★½
Edit this entry  
15
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Absolute Power

Absolute Power

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Firefox

Firefox

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A.D. Police Files

A.D. Police Files

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hang 'em High

Hang 'em High

1968
×
★★★
Edit this entry  
08
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Joe Kidd

Joe Kidd

1972
×
★★★½
Edit this entry  
07
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
★★★
Edit this entry  
06
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
03
Man on Fire

Man on Fire

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Eye of the Tiger

Eye of the Tiger

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
JOKER: Marginal City

JOKER: Marginal City

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Flying Luna Clipper

The Flying Luna Clipper

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kid Galahad

Kid Galahad

1937
×
★★★½
Edit this entry  
23
Lonesome

Lonesome

1928
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tokyo Babylon

Tokyo Babylon

1992
×
★★½
Edit this entry  
18
Evasive Action

Evasive Action

1998
×
★★
Edit this entry  
17
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Death Sentence

Death Sentence

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
★★
Read prior review Edit this entry  
14
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Promare

Promare

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
One Cut of the Dead – Mission: Remote

One Cut of the Dead – Mission: Remote

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Chemical Romance: The Black Parade Is Dead!

My Chemical Romance: The Black Parade Is Dead!

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
Line of Descent

Line of Descent

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★
Edit this entry  
04
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Murder-Rock: Dancing Death

Murder-Rock: Dancing Death

1984
×
Read the review Edit this entry  
01
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
Edit this entry  
31
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tumbbad

Tumbbad

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Edit this entry