Highest rated films

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Faces Places

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 2

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • Gerald's Game

    ★★★★

  • Brawl in Cell Block 99

    ★★★★

  • Night Is Short, Walk on Girl

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • The Elephant Man

    ★★★★★

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Contempt

    ★★★★★

  • Taipei Story

    ★★★★★

  • The Bad and the Beautiful

    ★★★★★

  • The Band Wagon

    ★★★★★

  • Entranced Earth

    ★★★★★

  • I Am a Fugitive from a Chain Gang

    ★★★★★

  • Daisy Kenyon

    ★★★★★

  • At the Top of the Stairs

    ★★★★★

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

  • The Lost City of Z

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★½

  • Dead Ringers

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 301 Films watched
  • 25.1 Average per month
  • 5.8 Average per week

Milestones

First Film

The Red Shoes

Jan 1

Last Film

Summer 1993

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
197 films
Thriller
54 films
Horror
51 films
Comedy
50 films
Romance
44 films
Mystery
37 films
Action
29 films
Crime
26 films
Sci Fi
25 films
Documentary
22 films
USA
141 films
France
88 films
UK
27 films
Germany
23 films
Brazil
20 films
Italy
16 films
Belgium
13 films
Canada
13 films
Japan
11 films
Portugal
11 films
English
182 films
French
80 films
Portuguese
27 films
German
23 films
Spanish
22 films
Italian
19 films
Japanese
16 films
Korean
8 films
Russian
7 films
Chinese
7 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 11

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Helio’s most liked review

Twin Peaks: The Return

★★★★★

Is it... Cinema... or... is it... tv?

More reviews

Helio’s most liked list

30 Favorites - 21st Century

- Não necessariamente os melhores, algumas de minhas sessões favoritas.

- Ordem cronológica; um por diretor.

- 30 porque não sou o The New York Times.

- O século começa em 2001, até onde eu sei (nada de "Yi Yi", por exemplo).

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Twin Peaks: The Return
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Death Note
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Revoir La Martine

Films Helio watched in 2017

  • Summer 1993
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • World of Tomorrow
  • A Fantastic Woman
  • My Happy Family
  • Paradox
  • Hermia & Helena
  • Creep 2
  • Creep
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Murder on the Orient Express
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Bingo: The King of the Mornings
  • mother!
  • Dunkirk
  • Band of Outsiders
  • Masculin Féminin
  • So Is This
  • Rodin
  • Seven Beauties
  • Maison du Bonheur
  • American Made
  • Logan Lucky
  • Mudbound
  • Baronesa
  • Most Beautiful Island
  • Colo
  • Body Electric
  • Caniba
  • Beach Rats
  • Atomic Blonde
  • Better Watch Out
  • Girls Trip
  • Double Lover
  • In the White City
  • Mulholland Drive
  • No Date, No Signature
  • 3/4
  • Messidor
  • Jacquot
  • Light Years Away
  • Jane B. by Agnès V.
  • Coffee with Cinnamon
  • At the Top of the Stairs
  • The Wandering Soap Opera
  • The Calendar Girl
  • Bright Nights
  • Oh Lucy!
  • Antes do Fim
  • The Workshop
  • Happy End
  • Napalm
  • Rise and Fall of a Small Film Company
  • Rainbow: A Private Affair
  • Outrage Coda
  • The Maus
  • Scaffolding
  • Camocim
  • Lover for a Day
  • This Is Our Land
  • Thor: Ragnarok
  • Rosa la Rose, Public Girl
  • Sweet Country
  • The Seven Deserters Or The Never Ending War
  • Cocote
  • Custody
  • Revoir La Martine
  • Guys in the Cafe
  • Pororoca
  • The Square
  • Abaixo a Gravidade
  • The Strangler
  • Le fort des fous
  • One Hundred and One Nights
  • 24 Frames
  • Drugstore Romance
  • Faces Places
  • Mobile Homes
  • Don't Change Hands
  • Inflame
  • Once More
  • Daguerréotypes
  • The Night I Swam
  • 9 Fingers
  • The Young Karl Marx
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Song of Granite
  • Lucky
  • The Day After
  • Entranced Earth
  • Under the Tree
  • Butterfly Kisses
  • Blade Runner 2049
  • A Taxi Driver
  • Dead Ringers
  • Happy Death Day
  • Blade Runner
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Brawl in Cell Block 99
  • The Babysitter
  • Ex Libris: The New York Public Library
  • The Disaster Artist
  • How to Talk to Girls at Parties
  • Friendly Beast
  • BPM (Beats per Minute)
  • Golden Exits
  • Mrs. Fang
  • Columbus
  • Wet Woman in the Wind
  • A Gentle Creature
  • Good Time
  • It
  • Good Manners
  • Jeannette: The Childhood of Joan of Arc
  • The Florida Project
  • Angel Guts: Red Classroom
  • The Nothing Factory
  • Marjorie Prime
  • Claire's Camera
  • Zama
  • A Woman Called Sada Abe
  • 12 Days
  • Milla
  • Novitiate
  • Call Me by Your Name
  • Shock Wave
  • Gerald's Game
  • The Beguiled
  • The Big Sick
  • Kaili Blues
  • The Lovers
  • A Ghost Story
  • Yourself and Yours
  • The Hunted
  • Heal the Living
  • The Sleep Curse
  • On the Beach at Night Alone
  • Lady Macbeth
  • Repo Man
  • The Dark Half
  • Inland Empire
  • It Comes at Night
  • Twin Peaks: The Return
  • Twin Peaks: The Missing Pieces
  • The Wizard of Oz
  • Death Note
  • The Daytime Doorman
  • Tenebre
  • Who's Minding the Store?
  • The Funhouse
  • A Quiet Passion
  • The Human Surge
  • The Other Side of Hope
  • Alien: Covenant
  • Annabelle
  • Meteors
  • War for the Planet of the Apes
  • Scary Mother
  • Damned Summer
  • The Island of Prohibited Pleasures
  • Dawn of the Dead
  • The Crazies
  • Spider-Man: Homecoming
  • Outer Space
  • The Arrival
  • Call of Heroes
  • Berlin Syndrome
  • The Lost City of Z
  • Fidelio, Alice's Odyssey
  • The Girl with All the Gifts
  • The Devil's Candy
  • Sleep Has Her House
  • Frantz
  • The Death of Louis XIV
  • The Bad Batch
  • Recollections of the Yellow House
  • He Goes Long Barefoot That Waits For Dead Men's Shoes
  • Kong: Skull Island
  • The Heartbreak Kid
  • Love and Anarchy
  • Shin Godzilla
  • Tunnel
  • Innocence
  • Raw
  • Daughters of the Dust
  • Taipei Story
  • The Elephant Man
  • City of the Living Dead
  • Keeping Up with the Joneses
  • The Seduction of Mimi
  • The Blackcoat's Daughter
  • A Day in the Country
  • T2 Trainspotting
  • Life
  • A Dark Song
  • Wonder Woman
  • John Wick: Chapter 2
  • Sarah Winchester: Ghost Opera
  • Kidnap
  • Lost Highway
  • Eraserhead
  • Vagabond
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

See all 301

World Map

Highly rated films Helio is yet to see

  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • I Dream in Another Language
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu
  • One Cut of the Dead
  • Something Useful
  • God's Own Country
  • Oh, Hello on Broadway

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more