Helio has logged 309 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
Edit this entry  
31
Janis: Little Girl Blue

Janis: Little Girl Blue

2015
×
★★½
Edit this entry  
31
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Peace to Us in Our Dreams

Peace to Us in Our Dreams

2015
×
★★½
Edit this entry  
29
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★½
Edit this entry  
28
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Edit this entry  
27
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Jules and Dolores

Jules and Dolores

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
The Son of Joseph

The Son of Joseph

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Southside with You

Southside with You

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
Edit this entry  
24
Graduation

Graduation

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Sense8: Happy F*cking New Year

Sense8: Happy F*cking New Year

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
American Honey

American Honey

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Don't Be Bad

Don't Be Bad

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Story of My Death

Story of My Death

2013
×
★★
Edit this entry  
17
Mercuriales

Mercuriales

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
Two Rémi, Two

Two Rémi, Two

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
On Football

On Football

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Diplomacy

Diplomacy

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★½
Edit this entry  
11
The Mermaid

The Mermaid

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Finest Hours

The Finest Hours

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Fits

The Fits

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Homo Sapiens

Homo Sapiens

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sully

Sully

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Krisha

Krisha

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Visaranai

Visaranai

2015
×
Edit this entry  
01
Snowden

Snowden

2016
×
★★
Edit this entry  
26
Every Man for Himself

Every Man for Himself

1980
×
★★★★
Edit this entry  
24
Divines

Divines

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Crisis in Six Scenes

Crisis in Six Scenes

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
L'Aquarium et la Nation

L'Aquarium et la Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Nausea

Nausea

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Yellow Flowers On Green Grass

Yellow Flowers On Green Grass

2015
×
★★
Edit this entry  
15
In the Crosswind

In the Crosswind

2014
×
★½
Edit this entry  
13
Porto das Caixas

Porto das Caixas

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
Frankenstein

Frankenstein

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★½
Edit this entry  
12
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★½
Edit this entry