Helen_S has logged 52 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cat-Women of the Moon

Cat-Women of the Moon

1953
×
★★★
Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Cat In The Hat Knows A Lot About Halloween!

The Cat In The Hat Knows A Lot About Halloween!

2016
×
★★½
Edit this entry  
31
Season's Greetings

Season's Greetings

1996
×
★★★★
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Spooky Bats and Scaredy Cats

Spooky Bats and Scaredy Cats

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Ghoul

The Ghoul

2016
×
★★½
Edit this entry  
30
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Aaaaaaaah!

Aaaaaaaah!

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Children of the Corn

Children of the Corn

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
★★½
Edit this entry  
25
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Black Cats and Broomsticks

Black Cats and Broomsticks

1955
×
★★★
Edit this entry  
25
Halloween Party

Halloween Party

1953
×
★★★½
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1931
×
★★★
Edit this entry  
25
Betty Boop's Hallowe'en Party

Betty Boop's Hallowe'en Party

1933
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jack Attack

Jack Attack

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Number 23

The Number 23

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Thinner

Thinner

1996
×
★★★
Edit this entry  
18
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Three Cases of Murder

Three Cases of Murder

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Vault of Horror

The Vault of Horror

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★½
Edit this entry  
09
Demons 2

Demons 2

1986
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Slayers

The Slayers

2015
×
★★
Edit this entry  
05
Compulsion

Compulsion

1959
×
★★★★
Edit this entry  
05
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
The White Buffalo

The White Buffalo

1977
×
★★★★
Edit this entry  
05
Death Screams

Death Screams

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★
Edit this entry  
03
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry