Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
Edit this entry  
31
Aaahh Belinda

Aaahh Belinda

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Time to Love

Time to Love

1965
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
15
WALL·E

WALL·E

2008
×
Edit this entry  
14
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
12
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★½
Edit this entry  
08
Naked

Naked

1993
×
★★½
Edit this entry  
07
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
04
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★½
Edit this entry  
21
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Up

Up

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Livye

Livye

×
Edit this entry  
17
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Melting

Melting

1965
×
Edit this entry  
10
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
04
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
04
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
30
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★½
Edit this entry  
18
Lanzarote

Lanzarote

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ritual

Ritual

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
07
Something Useful

Something Useful

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Ethos

Ethos

2020
×
Edit this entry