Billy has logged 216 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Elephant

Elephant

2003
×
★★½
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Youth

Youth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Edit this entry  
15
The Magician

The Magician

1958
×
★★★
Edit this entry  
12
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Edit this entry  
12
Balance

Balance

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Enoch Arden

Enoch Arden

1911
×
Edit this entry  
11
The Unchanging Sea

The Unchanging Sea

1910
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Lines of White on a Sullen Sea

Lines of White on a Sullen Sea

1909
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lonely Villa

The Lonely Villa

1909
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Knick Knack

Knick Knack

1989
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry  
06
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Haunt

Haunt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
South Park: The Pandemic Special

South Park: The Pandemic Special

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Bounty

The Bounty

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
18
The Longest Yard

The Longest Yard

1974
×
★½
Edit this entry  
12
Annabelle

Annabelle

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry