• Ciao Alberto

  • Eternals

    ★★★½

  • The Beauty of Being Deaf

  • The Harder They Fall

    ★★★★

  • Venom: Let There Be Carnage

  • No Time to Die

    ★★★

  • When Nirvana Came To Britain

  • Last Night in Soho

    ★★★★

  • Spencer

    ★★★

  • Dune

    ★★★★

  • King Richard

    ★★★★

  • Count Me In

  • The Chair

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

  • The Man of My Dreams

  • Respect

    ★★½

  • Free Guy

    ★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Jungle Cruise

    ★★½

  • Titane

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★★

  • Black Widow

    ★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Hitman's Wife's Bodyguard

    ★★½

  • Loki

  • In the Heights

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

  • Friday Night Dinner: 10 Years and a Lovely Bit of Squirrel

  • Cruella

    ★★★½

  • Maggie Simpson in The Force Awakens from Its Nap

  • 22 vs. Earth

  • Chadwick Boseman: Portrait of an Artist

  • Save Ralph

  • The Falcon and the Winter Soldier

  • Nobody

    ★★★½

  • Fruity

  • James Acaster: Make A New Tomorrow

  • Cousins

    ★★★½

  • Us Again

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★½

  • Moxie

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

  • Malcolm & Marie

    ★★★

  • It's a Sin

  • WandaVision

  • The Dig

    ★★½

  • Death to 2020

    ★★½

  • News of the World

    ★★★★

  • Burrow

  • Long Toast

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Mank

    ★★★½

  • The Life Ahead

    ★★★

  • Canvas

  • On the Red Hill

  • Just Me

  • Soul

    ★★★½

  • Two Single Beds

  • Baby Done

    ★★½

  • Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Lovers Rock

    ★★★½

  • We Are Who We Are

  • Another Round

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • Two Weeks to Live