hawksquill has logged 326 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Langoliers

The Langoliers

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pacific Heights

Pacific Heights

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Reflecting Pool

The Reflecting Pool

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cézanne

Cézanne

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kaldalon

Kaldalon

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Altiplano

Altiplano

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Elli

Elli

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Best Seller

Best Seller

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
At the Horizon

At the Horizon

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Stickup

The Stickup

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fallen Arches

Fallen Arches

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Two for the Road

Two for the Road

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tough Guys Don't Dance

Tough Guys Don't Dance

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Take the 5:10 to Dreamland

Take the 5:10 to Dreamland

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Absence of Light, Darkness Prevails

In the Absence of Light, Darkness Prevails

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jack's Back

Jack's Back

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
DECK

DECK

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cloud Shadows

Cloud Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Brouillard #14

Brouillard #14

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
1986 Summer

1986 Summer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Monos

Monos

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night Without Distance

Night Without Distance

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
moon blink

moon blink

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lost in New York

Lost in New York

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The World Is Full of Secrets

The World Is Full of Secrets

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Betrayed

Betrayed

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Plus Ultra

Plus Ultra

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Crimson Rivers

The Crimson Rivers

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Murder at 1600

Murder at 1600

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Words, Planets

Words, Planets

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Night on the Galactic Railroad

Night on the Galactic Railroad

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hypnagogia

Hypnagogia

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Force Vitale

Force Vitale

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Ruins Rider

Ruins Rider

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Intimacies

Intimacies

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Next of Kin

Next of Kin

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Wild Side

Wild Side

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry