Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Titane

Titane

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
What Do We See When We Look at the Sky?

What Do We See When We Look at the Sky?

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nadja

Nadja

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★½
Edit this entry  
20
Inner Outer Space

Inner Outer Space

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
I'll Take You There

I'll Take You There

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)

The Works and Days (of Tayoko Shiojiri in the Shiotani Basin)

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Cathedral

Cathedral

1971
×
★★★½
Edit this entry  
07
Magic

Magic

1978
×
★★½
Edit this entry  
04
Limbo

Limbo

1999
×
★★★
Edit this entry  
01
Fay Grim

Fay Grim

2006
×
★★★
Edit this entry  
01
A Fish in the Bathtub

A Fish in the Bathtub

1998
×
★★½
Edit this entry  
30
Still Processing

Still Processing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Out for Justice

Out for Justice

1991
×
★★★
Edit this entry  
25
Fear Is the Key

Fear Is the Key

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Big Fix

The Big Fix

1978
×
★★★
Edit this entry  
20
The City Girl

The City Girl

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pond and Waterfall

Pond and Waterfall

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Razor Blades

Razor Blades

1968
×
★★★★
Edit this entry  
10
Just Before Nightfall

Just Before Nightfall

1971
×
★★★★
Edit this entry  
09
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★
Edit this entry  
08
Slow Machine

Slow Machine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
In the Dark

In the Dark

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Golden Apples of the Sun

Golden Apples of the Sun

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Anchorage

The Anchorage

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
White Wedding

White Wedding

1989
×
★★★
Edit this entry  
29
Limbo

Limbo

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kalighaat Fetish

Kalighaat Fetish

1999
×
★★½
Edit this entry  
27
Merapi

Merapi

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
A Brutal Game

A Brutal Game

1983
×
★★★★
Edit this entry  
26
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Worlds

Worlds

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Black Angel

The Black Angel

1994
×
★★★
Edit this entry  
12
Roadgames

Roadgames

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
Still of the Night

Still of the Night

1982
×
★★★
Edit this entry  
09
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Assa

Assa

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trick Baby

Trick Baby

1972
×
★★★
Edit this entry  
30
Eyes of a Stranger

Eyes of a Stranger

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Question of Silence

A Question of Silence

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Who'll Stop the Rain

Who'll Stop the Rain

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cold Turkey

Cold Turkey

1971
×
★★★★
Edit this entry  
29
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★½
Edit this entry