• Dutchman

    Dutchman

    ★★★½

    My taste in film is relatively mainstream. When I'm trying to decide what to watch, I usually end up going with something that I feel comfortable with. I will, however, occasionally seek out something more obscure of from a genre I'm not as familiar with so that I might expand my horizons. Dutchman certainly isn't my usual fare, but I'm glad I sought it out because I ended up thoroughly enjoying it.

    The film wears its stage based roots on…

  • Ghostmates

    Ghostmates

    There are two eras of Smosh. There's the era when it was just two guys goofing off on YouTube, and there's the era when they became a marketable brand which began around 2015 and was fully cemented in 2017 with Anthony's departure. Now, neither of these eras are necessarily bad, but I do believe that they draw in different audiences, and that fans of old Smosh won't like new Smosh and vice versa. There's nothing wrong with that; people grow…

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★½

    It is unfortunate that liking a Ghostbusters movie has been perceived as making a political statement. It was true of the 2016 reboot, and it seems to be the case with this film as well. Now, don't get me wrong, the 2016 film got way more hate than it deserved, and the actors certainly didn't deserve all the harassment, but that doesn't mean it was good or above criticism. This movie is much better, but unfortunately, many mainstream critics would…

  • Sleeping Beauty

    Sleeping Beauty

    ★★★½

    True love's kiss is seen as a cliché in modern cinema. Countless films have made fun of the concept including some modern Disney films (which seems a bit hypocritical in a way). But in the 1950s, this was the type of comfort story that people used for escapism in the same way that we use superhero films and summer blockbusters for the same purpose. It would, therefore, be a bit unfair for me to judge Sleeping Beauty by modern standards.…

  • The Simpsons in Plusaversary

    The Simpsons in Plusaversary

    Okay Disney. This isn't cute anymore. We don't think you're funny or cool or quirky. We get that you own everything. Do you want a cookie? Or do you think that joking about you're corporate dominance will make us laugh it off? It doesn't. This is the third Simpsons short you've made in a year, and it's the worst one yet. Stop it. Please.

  • Blow

    Blow

    ★★★

    I am a fan of biographical films, and Blow offers a pretty standard experience in the genre without really standing out from the crowd. Johnny Depp plays the main character well, and the movie offers a basic introduction into the world of drug running during the 70s and 80s. I think the film's biggest fault is getting too sappy rather than embracing the seediness of its subject matter. I would have preferred to hear more about George Jung's dealings with…

  • Eternals

    Eternals

    ★★

    For the past 13 years, the MCU has had a good track record. It has consistently produced good movies that are occasionally brilliant, and even when they were at their worst (Thor: The Dark World and Captain Marvel), there was still enough witty humor or impressive action to allow me to look past the flaws. But with the release of Eternals, I say with a heavy heart that Marvel has finally done it. They made a bad film.

    Now, that's…

  • Dune

    Dune

    ★★★★

    A few weeks ago, I watched the entire Lord of the Rings trilogy in theaters. That experience helped me to understand the importance of films like Dune to the cinematic landscape. We need big epics like this every now and again to remind us of just how powerful this medium really is. The movie succeeds on so many levels from the aesthetics to the acting to the overall scope of the project. My one minor complaint would be that the…

  • Final Destination

    Final Destination

    ★★½

    Final Destination falls flat in several areas, but it is commendable for its unique take on the horror genre. Rather than being stalked by a generic slasher or killer, the main characters have to face off against death itself in what could be seen as commentary on fear of the unknown. The cast has some surprisingly great chemistry, but unfortunately, a rather clunky script creates several leaps in logic and keeps the film from rising to its full potential. It…

  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★★½

    I watched the first episode of the Snowpiercer series a couple of years ago and wasn't impressed. As such, I didn't feel super inclined to check out the film, but I am glad I finally decided to give it a shot. The movie offers beautiful direction from Bong Joon-ho, and fabulous performances from Chris Evans and Song Kang-ho. I was extremely impressed by the themes explored throughout the film such as class and the merits of rebellion and how these…

  • A Perfect World

    A Perfect World

    ★★★★

    A Perfect World was a lot better than I was expecting thanks to the director from Clint Eastwood and the chemistry between the lead actors. Kevin Costner and T. J. Lowther share some very deep and impactful scenes together which are brought to life through John Lee Hancock's beautiful writing. The themes about growing up and learning to find your way in the world are explored wonderfully throughout the film. Some have called A Perfect World one of Eastwood's best directorial efforts, and I can certainly see how it earns that reputation. It is a heartwarming story that I would definitely recommend.

  • The Lego Movie

    The Lego Movie

    ★★★★

    A brief note:
    I actually haven't watched The Lego Movie recently, but I did play The Lego Movie Videogame which takes its cutscenes straight from the film, so I felt obliged to log it. I'm such a rebel.

    The Lego Movie is much better than it has any right to be. A film based on a toy line could have easily come across as an extended commercial, and while there are certainly some marketing tactics in this, the writer and…