Sort by

astrid rose has logged 278 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Devil

Devil

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
The Swerve

The Swerve

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Kissed

Kissed

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Read the review Edit this entry  
25
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Red Lips

Red Lips

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Poison for the Fairies

Poison for the Fairies

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
The White Storm 2: Drug Lords

The White Storm 2: Drug Lords

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Blood of Wolves

The Blood of Wolves

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Triple 9

Triple 9

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Third Day

The Third Day

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nimic

Nimic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Election

Election

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Carmilla

Carmilla

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Never Die Alone

Never Die Alone

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
X: The Movie

X: The Movie

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mobile Suit Gundam I

Mobile Suit Gundam I

1981
×
Read the review Edit this entry  
21
Woman in Chains

Woman in Chains

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Black Cat

The Black Cat

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Quills

Quills

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Devil's Honey

The Devil's Honey

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Read the review Edit this entry  
27
Fear X

Fear X

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Gore Whore

Gore Whore

1994
×
Read the review Edit this entry  
27
8MM

8MM

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry