marta has logged 111 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holidate

Holidate

2020
×
Edit this entry  
01
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Felicità

Felicità

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Edit this entry  
03
The Gilded Cage

The Gilded Cage

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Break the Silence: The Movie

Break the Silence: The Movie

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Frankie

Frankie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Serial (Bad) Weddings 2

Serial (Bad) Weddings 2

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Serial (Bad) Weddings

Serial (Bad) Weddings

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
One Fine Spring Day

One Fine Spring Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Devil's Own

The Devil's Own

1997
×
★★½
Edit this entry