Handy has written 170 reviews for films during 2020.

  • I Snuck Off the Slave Ship

    I Snuck Off the Slave Ship

    ★★★½

    Solid setup, solid delivery. I'll keep my eyes out for her work.

  • Zombies

    Zombies

    ★★★½

    I can really see where posed tableaux like Beyonce's are coming from and are ending up in pieces like this.

    The creative exploration of how masks, faces, costumes, and poses can be handled.

    As spectacle, it's quite amazing and striking, and his end titles are world class.

    And in some ways, we get more specific examples of how Africans from Kinshasa, perhaps the most African of African cities, are imagining themselves and their future.

  • Once There Was Brasília

    Once There Was Brasília

    ★★

    Alternate Title: Thank You For Smoking.


    Poor Brasil. World class in resources, world class in culture, music, and futbol, world class in blending African, Asian, and western traditions into a smooth samba that's works.

    If only you could get a freakin break as a democracy and get rid of creeps like Bolsonaro.

  • The Golden Chain

    The Golden Chain

    ★★★★★

    AFROFUTURIST RULE #40: Everything Goes in the Gumbo. All sounds work in the band. All Bodies can join the dance. All voices can sing along.
    And if you got animation, modern science fiction, and a Yoruba Creation Myth, throw 'em all in the Gumbo to make a short film.



    This one could actually take some study to understand how they adapted a Yoruba myth to modern cosmology and astrophysics. And even biology. It's about as opaque as the first act…

  • Crumbs

    Crumbs

    ★★★★★

    Alternative Title: IF THE POST-INDUSTRIAL WORLD GIVES YOU SHIT,
    MAKE SHIT STATUES.

    AFRO-FUTURIST RULE #39: If, when foraging, you come across a plastic Christmas Tree and are confronted with a Mickey Mouse Nazi, run. Even if you drop your Ninja Turtle Amulet.

    One clear theme running through my Afro-Futurist Festival is that whether you're Ornette Coleman, a sculptor, James Brown, an artist or a dancer, you can take whatever is given you and adapt it to a new use for…

  • You and I and You

    You and I and You

    ★★★★★

    AFRO-FUTURIST RULE #35: Yes, you can make up a dance in which Brillo-pad, mop, and Sponge-Headed Gods come to take your child away and scare you into the woods if you want. And if this ritual helps you ease the loss of your child--cool.


    Plot in a Sentence: A black couple with their child are confronted with mysterious ritual dancers who accept their child and chase the parents into the woods where similar wood nymphs arise from under leaves; at…

  • White Out, Black In

    White Out, Black In

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    AFRO-FUTURIST RULE #31: Everything Goes in The Gumbo: if you get shot by racist cops in 1986, use that to create a revenge caper.


    Plot in a Sentence: Instead of a doc exploring the lives of two amputated victims of a racist police shooting in a disco in Brasilia in 1986, this film maker focuses on their lives now and how they improvise methods of revenge and emotional comfort.

    And the dance group outfits are adorable. Especially the caps.

  • Afronauts

    Afronauts

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    AFRO-FUTURIST RULE #30: If in Zambia they believe they reached the Moon and landed on it before the Americans in 1969--though no evidence exists of the landing--how is that different from America, where we have filmed and audio evidence of a Moon Landing, but still have people who believe it was a hoax?

    For this film, the premise and imagery are everything. As a white American, I'm very familiar with the mocking pose of superiority we Americans take with regard…

  • Supa Modo

    Supa Modo

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    AFRO-FUTURIST RULE #26: In your Heroine's Journey, feel free to follow models of cartoon and movie Super Heroes if they inspire you and make you believe you have super powers to overcome your opponents. Even if your opponent is terminal cancer. Super Heroes and saviors are created by people desperate to be saved.

    This is my favorite of all the Criterion Afro-Futurist films! It has a compelling small village in Kenya with a rich cultural flavor of unique and vibrant…

  • Jonah

    Jonah

    ★★★★★

    Alternative Title: ZANZIBAR TOURIST SCAMS: GET OUT!!!


    Plot in a Sentence. Two young men in Zanzibar photograph a huge fish and drum up tremendous tourist business for their town as a result.

    This gorgeously shot film has all the accoutrements of a fable or a legend, though it's clearly a modern story with all the tourism claptrap, and was ostensibly written based on Hemingway's "The Old Man and the Sea". But in very economical story telling and magnificent CGI, Kibwe…

  • Invincible

    Invincible

    ★★★★

    Alternate Title: Spiderman: Into the Burkina Faso Multiverse.

    AFRO-FUTURIST RULE #25: Modern Super Heroes are as valid an information source for conjuring a speculative Future as Ancient Fables, Science, or even traditional Christian God, the magic.

    Plot in a Sentence: Juxtaposed with viewing a man being protected by ancient spirits with water by a shaman, Manu wants to become an Invincible Super Hero like Spiderman. Through a confrontation, he discovers that his ancient tribal customs of making his brother invincible are just as powerful as his favorite comic books.

    Tragically.

  • An Oversimplification of Her Beauty

    An Oversimplification of Her Beauty

    ★★★★★

    ALTERNATE TITLE A:
    IT'S 'ANNIE HALL' FOR A BLACK KID WITH ANIMATION SKILLS.

    ALTERNATE TITLE B:
    IT'S BLACK SCOTT PILGRIM vs. THE WORLD OF HIS OWN SELF-INVOLVED THOUGHTS ON A GIRL HE IS CURRENTLY CRUSHING ON.

    ALTERNATE TITLE C:
    IT'S "HI FIDELITY" WITHOUT RECORDS, LISTS, AND WITH THE ADDITION OF ORIGINAL MUSIC AND ANIMATION.

    ALTERNATE TITLE D:
    "3000 DAYS OF NAMIK IN SELF-DELUSION, ANIMATION, AND EVENTUALLY, THE FRIEND ZONE.

    AFRO-FUTURIST RULE #X: In Creating Speculative Future Worlds, Naval Gazing About…