Olwethu has logged 43 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Mickey and the Bear

Mickey and the Bear

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Splinter

Splinter

2008
×
★½
Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Ouija

Ouija

2014
×
½
Edit this entry  
24
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
Edit this entry  
23
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Doubt

Doubt

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Green Book

Green Book

2018
×
★½
Edit this entry  
21
Jonah Hex

Jonah Hex

2010
×
½
Edit this entry  
21
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Proud Mary

Proud Mary

2018
×
★½
Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Staggering Girl

The Staggering Girl

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Gone

Gone

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Roshambo: Paper-Scissors

Roshambo: Paper-Scissors

2013
×
Edit this entry  
13
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
Edit this entry  
12
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
12
James White

James White

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Tully

Tully

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
What Men Want

What Men Want

2019
×
Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Isabelle

Isabelle

2018
×
½
Edit this entry  
04
Piercing

Piercing

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry