Olwethu has logged 553 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2010
×
★★
Edit this entry  
31
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Salt

Salt

2010
×
★★
Edit this entry  
25
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Call

The Call

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
15
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Chloe

Chloe

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Disconnect

Disconnect

2012
×
★★½
Edit this entry  
09
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Taken 2

Taken 2

2012
×
★½
Edit this entry  
05
Taken

Taken

2008
×
★★
Edit this entry  
02
Casino

Casino

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★
Edit this entry  
30
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry