Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Hanan Asaad

Hanan Asaad

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for Hanan
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Hanan’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Synecdoche, New York

    Synecdoche, New York 2008

    ★★★★★ Watched 21 Jan, 2021

    Speechless!

  • Blue Is the Warmest Color

    Blue Is the Warmest Color 2013

    ★★ Watched 09 Nov, 2020

    Meh

  • Fargo

    Fargo 1996

    ★★★ Watched 20 Nov, 2020

    The plot was good but Frances nah.

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    The Discreet Charm of the Bourgeoisie 1972

    ★★★★★ Watched 02 Nov, 2020

    Charming surrealism

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit 2019

    ★★★½ Watched 26 Oct, 2020

    Wes Anderson vibes.

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things 2020

    ★★★★★ Watched 26 Oct, 2020

    “ Humans are the only animals that know the inevitability of their own deaths, other animals live in the present, humans can not, so they invented hope ”.

    Cold and sorrowful movie. 
    loved it .

  • Burning

    Burning 2018

    ★★★★½ Watched 24 Oct, 2020

    A slow-paced and anxious film 🔥
    The more you think about it the better it gets.

  • Dogville

    Dogville 2003

    ★★★★ Watched 24 Oct, 2020

    Simple and yet great.

  • On Body and Soul

    On Body and Soul 2017

    ★★★★ Watched 23 Oct, 2020

    He wrote
    I am broke
    Please, send for me
    But I am broken too
    And spoken for
    Do not tempt me. 

  • The Stoning of Soraya M.

    The Stoning of Soraya M. 2008

    ★★★★½ Watched 20 Oct, 2020

    Speechless!

  • Dogtooth

    Dogtooth 2009

    ★★★½ Watched 14 Jul, 2020

    Disturbing

  • Sex and the City 2

    Sex and the City 2 2010

    Watched 29 Jun, 2020

     Very offensive..

    It’s not funny to offend other cultures to make such a bad movie.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.