• Casablanca

    ★★★★★

  • The Wolf Man

    ★★★½

  • Suspicion

    ★★★½

  • The Maltese Falcon

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Foreign Correspondent

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • The Roaring Twenties

    ★★★★

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★½

  • Le Jour Se Lève

    ★★★½

  • The Lady Vanishes

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★½

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • King Kong

    ★★★★

  • Vampyr

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • M

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★½

  • City Lights

    ★★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • Häxan

    ★★★½

  • Dr. Mabuse, the Gambler

    ★★★½

  • Nosferatu

    ★★★½

  • The Kid

    ★★★★½

  • The Phantom Carriage

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★