Adi has logged 162 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Rumah Babi

Rumah Babi

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frontliner

Frontliner

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
02
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mencari Rahmat

Mencari Rahmat

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tjoet Nja' Dhien

Tjoet Nja' Dhien

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ada Hantu

Ada Hantu

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kopi Julia

Kopi Julia

2013
×
★★
Edit this entry  
10
Fundamentally Happy

Fundamentally Happy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Vivo

Vivo

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ali Setan

Ali Setan

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zombitopia

Zombitopia

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ali & Ratu Ratu Queens

Ali & Ratu Ratu Queens

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Manisnya Cinta Di Cappadocia

Manisnya Cinta Di Cappadocia

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry