Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Charade

Charade

1963
×
Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Edit this entry  
07
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
Edit this entry  
06
The Flowers of St. Francis

The Flowers of St. Francis

1950
×
Edit this entry  
04
They Live

They Live

1988
×
Edit this entry  
28
The Baby of Mâcon

The Baby of Mâcon

1993
×
Edit this entry  
23
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
Edit this entry  
23
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
Edit this entry  
21
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Edit this entry  
14
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
Edit this entry  
08
Phenomena

Phenomena

1985
×
Edit this entry  
07
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
Edit this entry  
06
Cruising

Cruising

1980
×
Edit this entry  
02
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
Edit this entry  
30
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
Edit this entry  
28
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

2011
×
Edit this entry  
20
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
Edit this entry  
16
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
Edit this entry  
16
Crash

Crash

1996
×
Read the review Edit this entry  
09
The Opposite of Sex

The Opposite of Sex

1998
×
Edit this entry  
08
Showgirls

Showgirls

1995
×
Edit this entry  
05
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
03
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
Edit this entry  
02
Nimic

Nimic

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Low Life

Low Life

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Olla

Olla

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Trixie Mattel: Moving Parts

Trixie Mattel: Moving Parts

2019
×
Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Host

Host

2020
×
Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
08
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
25
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
Edit this entry  
24
Contact

Contact

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eric Andre: Legalize Everything

Eric Andre: Legalize Everything

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Alucarda

Alucarda

1977
×
Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
Edit this entry  
22
This Night I'll Possess Your Corpse

This Night I'll Possess Your Corpse

1967
×
★★★½
Edit this entry  
22
Copacabana Mon Amour

Copacabana Mon Amour

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
Read the review Edit this entry