• Thelma

  • Radiance

    ★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★

  • Faces Places

    ★★★

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★

  • 2017

  • The Woman Who Left

    ★★★½

  • The Handmaiden

  • The Hateful Eight

  • Despite the Night

    ★★★★

  • Neon Bull

  • No Home Movie

    ★★★½

  • The Lobster

    ★½

  • Sweet Bean

    ★★★

  • Love

  • Cemetery of Splendor

  • Metamorphoses

  • Still the Water

    ★★½

  • Goodbye to Language

  • The Tale of Iya

    ★★★½

  • Necktie

  • Norte, the End of History

    ★★★★

  • You and the Night

    ★★

  • Django Unchained

  • Out-Takes from the Life of a Happy Man

    ★★★★½

  • Post Tenebras Lux

  • Walker

  • Mekong Hotel

    ★★★

  • Agnès Varda: From Here to There

  • Sleepless Nights Stories

  • Century of Birthing

  • Found Memories

    ★★★½

  • Alps

  • Cinematic Correspondences: Jonas Mekas - J.L. Guerin

    ★★★★

  • Vampire

    ★★★

  • Finisterrae

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

  • Film Socialisme

  • WTC Haikus

  • Enter the Void

    ★★★

  • Inglourious Basterds

  • Dogtooth

  • A Letter to Uncle Boonmee

  • Melancholia

  • The Headless Woman

  • You, Me and Him

    ★½

  • The Mourning Forest

    ★★★★½

  • Death Proof

    ★★★★

  • Inland Empire

  • The Fountain

  • Syndromes and a Century

  • Birth/Mother

    ★★★★

  • Lady in the Water

  • Taxidermia

  • Kinetta

  • Evolution of a Filipino Family

  • Notre musique

  • Tropical Malady

  • Kill Bill: Vol. 2

  • Saraband

  • Kill Bill: Vol. 1

  • The Dreamers

  • Shara

    ★★★½

  • For One More Hour With You

  • Irreversible

    ★★★

  • Blissfully Yours

  • Intoxication

  • Sky, Wind, Fire, Water, Earth

    ★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★

  • In Praise of Love

  • The Piano Teacher