Gurru has logged 310 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

Ronny Chieng: Asian Comedian Destroys America!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
October

October

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Despite the Night

Despite the Night

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Praise the Brave

Praise the Brave

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Edit this entry  
13
Awe!

Awe!

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★½
Edit this entry  
09
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Edit this entry  
09
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
BU・SU

BU・SU

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★
Edit this entry  
30
Thesis

Thesis

1996
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Edit this entry  
19
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★
Edit this entry  
13
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★
Edit this entry  
13
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★★
Edit this entry  
10
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★½
Edit this entry  
06
Occult

Occult

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Chakwa

Chakwa

2004
×
★★½
Edit this entry  
28
Relic

Relic

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Kaul

Kaul

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Le Tempestaire

Le Tempestaire

1947
×
★★★★
Edit this entry