Guilherme has logged 351 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★½
Edit this entry  
28
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
Edit this entry  
25
Bernie

Bernie

2011
×
Edit this entry  
22
In the Shadow of Women

In the Shadow of Women

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Greenery Will Bloom Again

Greenery Will Bloom Again

2014
×
Edit this entry  
19
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
Edit this entry  
12
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Psychic

The Psychic

1977
×
Edit this entry  
06
Sleepless

Sleepless

2001
×
Edit this entry  
05
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Edit this entry  
03
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
Edit this entry  
30
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
Edit this entry  
28
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Man's Favorite Sport?

Man's Favorite Sport?

1964
×
★★★★
Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★½
Edit this entry  
26
Brink of Life

Brink of Life

1958
×
★★★½
Edit this entry  
25
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Strangler

The Strangler

1970
×
★★★½
Edit this entry  
22
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
Edit this entry  
21
Seventh Code

Seventh Code

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Indian Tomb

The Indian Tomb

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Tiger of Eschnapur

The Tiger of Eschnapur

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
18
In Praise of Love

In Praise of Love

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Numéro deux

Numéro deux

1975
×
★★★★
Edit this entry  
17
Cruising

Cruising

1980
×
Edit this entry  
16
Henri-Georges Clouzot's Inferno

Henri-Georges Clouzot's Inferno

2009
×
Edit this entry  
16
You and Me

You and Me

1938
×
★★★½
Edit this entry  
15
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Great Day in the Morning

Great Day in the Morning

1956
×
★★★★
Edit this entry  
09
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Stranger on Horseback

Stranger on Horseback

1955
×
★★★★
Edit this entry  
08
Rancho Notorious

Rancho Notorious

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Anne of the Indies

Anne of the Indies

1951
×
★★★½
Edit this entry  
06
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
Edit this entry  
06
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★
Edit this entry