guilherme has logged 442 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★
Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★½
Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★
Edit this entry  
24
Donkey's Christmas Shrektacular

Donkey's Christmas Shrektacular

2010
×
½
Edit this entry  
19
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
18
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★½
Edit this entry  
05
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
Forky Asks a Question: What Is Reading?

Forky Asks a Question: What Is Reading?

2020
×
Edit this entry  
29
Forky Asks a Question: What Is a Pet?

Forky Asks a Question: What Is a Pet?

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Forky Asks a Question: What Is Cheese?

Forky Asks a Question: What Is Cheese?

2020
×
Edit this entry  
29
Forky Asks a Question: What Is a Leader?

Forky Asks a Question: What Is a Leader?

2019
×
Edit this entry  
29
Forky Asks a Question: What Is a Computer?

Forky Asks a Question: What Is a Computer?

2019
×
Edit this entry  
28
Forky Asks a Question: What Is Time?

Forky Asks a Question: What Is Time?

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Forky Asks a Question: What Is Love?

Forky Asks a Question: What Is Love?

2019
×
Edit this entry  
28
Forky Asks a Question: What Is Art?

Forky Asks a Question: What Is Art?

2019
×
Edit this entry  
28
Forky Asks a Question: What Is a Friend?

Forky Asks a Question: What Is a Friend?

2019
×
Edit this entry  
28
Forky Asks a Question: What Is Money?

Forky Asks a Question: What Is Money?

2019
×
Edit this entry  
28
Cars

Cars

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Man Band

One Man Band

2005
×
Edit this entry  
27
Lifted

Lifted

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★
Edit this entry  
27
Lou

Lou

2017
×
★★½
Edit this entry  
27
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★
Edit this entry  
27
Partly Cloudy

Partly Cloudy

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Presto

Presto

2008
×
★★½
Edit this entry  
27
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
½
Edit this entry  
27
Day & Night

Day & Night

2010
×
★★
Edit this entry  
27
La luna

La luna

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lava

Lava

2014
×
★★½
Edit this entry