Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Read prior review Edit this entry  
09
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read prior review Edit this entry  
09
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Crawl

Crawl

2019
×
Edit this entry  
02
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Edit this entry  
27
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Unholy

The Unholy

2021
×
½
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

Kanye With Special Guest Drake Free Larry Hoover Benefit Concert

2021
×
Edit this entry  
23
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
½
Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bolt

Bolt

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★★★½
Edit this entry  
12
Confessions of a Brazilian Call Girl

Confessions of a Brazilian Call Girl

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Teen's Confessions

Teen's Confessions

2013
×
★★½
Edit this entry  
07
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
½
Edit this entry  
06
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Date Movie

Date Movie

2006
×
Edit this entry  
05
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Edit this entry  
05
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Skins Shorts: Effy

Skins Shorts: Effy

2015
×
Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Edit this entry  
22
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Edit this entry