Sort by

Guilherme has logged 315 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
India Song

India Song

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Spider's Stratagem

The Spider's Stratagem

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Virginia City

Virginia City

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Four Daughters

Four Daughters

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hands of Orlac

The Hands of Orlac

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raining in the Mountain

Raining in the Mountain

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Evening Classes

Evening Classes

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mosul

Mosul

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The August Virgin

The August Virgin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
To the Ends of the World

To the Ends of the World

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Workforce

Workforce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sister

Sister

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
After Two Hours, Ten Minutes Had Passed

After Two Hours, Ten Minutes Had Passed

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Bird of Paradise

Bird of Paradise

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Dog's Death

A Dog's Death

2019
×
Edit this entry  
30
The Lunchroom

The Lunchroom

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Perpetual Night

Perpetual Night

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Alice Adams

Alice Adams

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love Me Tender

Love Me Tender

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Edit this entry  
28
Drunken Angel

Drunken Angel

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
For the Money

For the Money

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La afinadora de árboles

La afinadora de árboles

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Year of the Discovery

The Year of the Discovery

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Charge of the Light Brigade

The Charge of the Light Brigade

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
My Thoughts Are Silent

My Thoughts Are Silent

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
many happy returns

many happy returns

2019
×
★½
Edit this entry  
24
Historias de Verano

Historias de Verano

2020
×
Read prior review Edit this entry  
23
Burning Night

Burning Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Mama Weed

Mama Weed

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mama Weed

Mama Weed

2020
×
★★
Read prior review Edit this entry  
22
Days

Days

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
State Funeral

State Funeral

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
State Funeral

State Funeral

2019
×
★★★½
Edit this entry