Amaia has logged 347 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★
Edit this entry  
17
An Awful Symphony

An Awful Symphony

1909
×
Edit this entry  
17
The Electric Hotel

The Electric Hotel

1908
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Modern Sculptors

Modern Sculptors

1908
×
Edit this entry  
17
The Red Spectre

The Red Spectre

1907
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Tulips

The Tulips

1907
×
Edit this entry  
17
A Trip to Jupiter

A Trip to Jupiter

1909
×
Edit this entry  
17
Japanese Butterflies

Japanese Butterflies

1908
×
Edit this entry  
17
Easter Eggs

Easter Eggs

1907
×
Edit this entry  
17
Music, Forward!

Music, Forward!

1907
×
Edit this entry  
16
The Assassination Bureau

The Assassination Bureau

1969
×
★★★½
Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

Woodlands Dark and Days Bewitched: A History of Folk Horror

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mad God

Mad God

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Night Breakers

Night Breakers

2021
×
Edit this entry  
10
Lamb

Lamb

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Beast

The Beast

2021
×
Edit this entry  
10
Django & Django

Django & Django

2021
×
Edit this entry  
09
Seance

Seance

2021
×
Edit this entry  
09
Veneciafrenia

Veneciafrenia

2021
×
Edit this entry  
09
Historias para no dormir: El doble

Historias para no dormir: El doble

2021
×
Edit this entry  
09
Historias para no dormir: La broma

Historias para no dormir: La broma

2021
×
Edit this entry  
09
Promare

Promare

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
Edit this entry  
08
Historias para no dormir: El asfalto

Historias para no dormir: El asfalto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Historias para no dormir: Freddy

Historias para no dormir: Freddy

2021
×
Edit this entry  
07
The Grandmother

The Grandmother

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sword of the Valiant: The Legend of Sir Gawain and the Green Knight

Sword of the Valiant: The Legend of Sir Gawain and the Green Knight

1984
×
★★½
Edit this entry  
29
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Edit this entry  
24
Exterminators of the Year 3000

Exterminators of the Year 3000

1983
×
★★
Edit this entry  
24
Compañeros

Compañeros

1970
×
★★½
Edit this entry  
24
Election

Election

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Carrington

Carrington

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
Submersible

Submersible

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Edit this entry  
05
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Edit this entry  
31
Junior

Junior

2011
×
Edit this entry  
26
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
Read the review Edit this entry  
25
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Terror's House of Horrors

Dr. Terror's House of Horrors

1965
×
★★★
Edit this entry  
22
Legend

Legend

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
MirrorMask

MirrorMask

2005
×
Edit this entry  
16
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Edit this entry