OSHA has logged 66 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Blow Out

The Blow Out

1936
×
★★½
Edit this entry  
28
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bessie

Bessie

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
The United States vs. Billie Holiday

The United States vs. Billie Holiday

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★★★
Edit this entry  
25
Flowers for Madame

Flowers for Madame

1935
×
★★
Edit this entry  
25
Little Dutch Plate

Little Dutch Plate

1935
×
★½
Edit this entry  
24
A Detective Story

A Detective Story

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
World Record

World Record

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Final Flight of the Osiris

Final Flight of the Osiris

2003
×
★★★
Edit this entry  
24
Matriculated

Matriculated

2003
×
★★
Edit this entry  
24
Beyond

Beyond

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Barbecue Brawl

Barbecue Brawl

1956
×
★★★
Edit this entry  
20
Bad Luck Blackie

Bad Luck Blackie

1949
×
★★★
Edit this entry  
20
Baby Puss

Baby Puss

1943
×
★½
Edit this entry  
20
Baby Butch

Baby Butch

1954
×
★★½
Edit this entry  
20
My White Baby

My White Baby

2009
×
★★★
Edit this entry  
20
Boyant

Boyant

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Intermittent Delight

Intermittent Delight

2007
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tea 4 Two

Tea 4 Two

2006
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ajube Kete

Ajube Kete

2005
×
★★½
Edit this entry  
20
Blood Kin

Blood Kin

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Corn on the Cop

Corn on the Cop

1965
×
★★★
Edit this entry  
20
Pettin' in the Park

Pettin' in the Park

1934
×
★★
Edit this entry  
19
The Girl at the Ironing Board

The Girl at the Ironing Board

1934
×
★★★½
Edit this entry  
19
Young and Healthy

Young and Healthy

1933
×
★★
Edit this entry  
19
A Great Big Bunch of You

A Great Big Bunch of You

1932
×
★★★
Edit this entry  
19
I Wish I Had Wings

I Wish I Had Wings

1932
×
★★★
Edit this entry  
19
The Queen Was in the Parlor

The Queen Was in the Parlor

1932
×
★★★
Edit this entry  
18
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★★
Edit this entry  
17
Moonlight for Two

Moonlight for Two

1932
×
★★½
Edit this entry  
17
Zama

Zama

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Goopy Geer

Goopy Geer

1932
×
★★★½
Edit this entry  
17
I Haven't Got a Hat

I Haven't Got a Hat

1935
×
★★
Edit this entry  
17
Hollywood Capers

Hollywood Capers

1935
×
★★★
Edit this entry  
17
Smile, Darn Ya, Smile!

Smile, Darn Ya, Smile!

1931
×
★★★★
Edit this entry  
16
Plastic Bag

Plastic Bag

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
I Am Somebody

I Am Somebody

1970
×
★★★★
Edit this entry  
15
Integration Report 1

Integration Report 1

1960
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Tribute to Malcolm X

A Tribute to Malcolm X

1967
×
★★★
Edit this entry  
15
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry