Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man in the Woods

The Man in the Woods

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fiancés

The Fiancés

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Le Notti Bianche

Le Notti Bianche

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The French

The French

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
Read the review Edit this entry  
16
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
Read the review Edit this entry  
11
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Minari

Minari

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Carol

Carol

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
School of Rock

School of Rock

2003
×
Read the review Edit this entry  
01
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
Read the review Edit this entry  
26
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Read the review Edit this entry