GreenReviews has logged 28 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thumbsucker

Thumbsucker

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry