Tim has logged 398 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Session 9

Session 9

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Skylines

Skylines

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beyond Skyline

Beyond Skyline

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Christmas Wedding Planner

Christmas Wedding Planner

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Greenland

Greenland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Painter and the Thief

The Painter and the Thief

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry