Grant has logged 143 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Six Seasons and A Movie - A Community Art Show

Six Seasons and A Movie - A Community Art Show

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
F9

F9

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Loki

Loki

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Tomorrow War

The Tomorrow War

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry