• Monsieur Hulot's Holiday

    Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★½

    It’s a harmless bit of physical comedy like I couldn’t not like it

  • Meshes of the Afternoon

    Meshes of the Afternoon

    ★★★★

    we had a surprise live 3-man band scoring this film as it played in the uni cinema and then they just casually mentioned afterwards how they were improvising it as they went along like I feel honoured to have been a witness to something like that

  • Ice Princess

    Ice Princess

    Just know if I had watched this when I was little it would have constantly been on repeat in my house

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

    Credit to everybody involved in the making of this film but fuck me Emile Mosseri’s score was heavenly and moved me to tears

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    My dad grew up with the Bond movies and books and I’ve never seen him as moved by a film as I did today with No Time To Die. I think there’s no better way really to end your time portraying a beloved character than by being able to elicit these types of reactions from the dedicated fans - I mean the film even got me going and I had only seen two of Craig’s outings previously - so whilst not all of it may have been to my liking, I think Daniel Craig and the rest of the cast and crew did an incredible job

  • if....

    if....

    Kinda bizarre listening to people try and explain how the main female character was actually really significant and important in the story when she is only in like 4 scenes and isn’t even given a name (the character is credited as “the girl”) like

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★½

    I’m going to be stuck in a YouTube rabbit hole of explanation videos for days aren’t I

  • Sicario

    Sicario

    ★★★★

    My fourth Villeneuve movie to celebrate the man’s birthday and he is still yet to let me down. Possibly tempting fate here but I’m SO excited for dune

  • Scream

    Scream

    ★★★★★

    Nah watching this film with people who have never seen it before is so fun

  • The Wages of Fear

    The Wages of Fear

    ★★★½

    too much stress for a tuesday evening

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★

    The uk release of this film has been an interesting journey but I’m so glad I waited to watch it on the big screen. Dev Patel alone is enough to make me love a movie but the cinematography and the score were just luscious. A STUNNING movie

  • Spider-Man 2

    Spider-Man 2

    ★★★★½

    That little transition from Spider-Man swinging to the reflection of it in Doc Ock’s glasses is one of the sexiest things I’ve seen