Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
At Land

At Land

1944
×
★★★½
Edit this entry  
17
Two & Two

Two & Two

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Answers

The Answers

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ice Princess

Ice Princess

2005
×
Read the review Edit this entry  
12
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★
Edit this entry  
12
My Dear Corpses

My Dear Corpses

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
if....

if....

1968
×
Read the review Edit this entry  
06
Waarom bleef je niet voor mij?

Waarom bleef je niet voor mij?

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
06
All My Life

All My Life

1966
×
Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hungry Joe

Hungry Joe

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2004
×
★★★★
Edit this entry  
29
Spider

Spider

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Anatomy of a Czech Afternoon

Anatomy of a Czech Afternoon

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gigi

Gigi

1958
×
★★★
Edit this entry  
02
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry