• Old

    ★★★★★

  • No Sudden Move

  • Fire in Paradise

    ★★★★★

  • A Rainy Day in New York

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Paddleton

    ★★★★★

  • The Land of Steady Habits

  • The Kindergarten Teacher

    ★★★★★

  • Heroin(e)

    ★★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Split

    ★★★★½

  • Chronically Metropolitan

  • Hail, Caesar!

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • The Big Short

    ★★★★½

  • The Martian

    ★★★★

  • Hot Girls Wanted

    ★★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★

  • The Invitation

    ★★★★★

  • The Mask You Live In

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★★★

  • Attila Marcel

    ★★★★★

  • Coherence

  • Blue Jasmine

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★½

  • Haute Cuisine

    ★★★★½

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★½

  • X-Men: First Class

    ★★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★★

  • Miss Representation

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Somewhere

    ★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Jennifer's Body

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • I Killed My Mother

    ★★★★½

  • Burn After Reading

    ★★★★★

  • Ponyo

    ★★★★★

  • Marie Antoinette

    ★★★½

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

  • White Chicks

    ★★★★★

  • Napoleon Dynamite

    ★★★★★

  • The Ladykillers

    ★★★★

  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

    ★★★★★

  • Bowling for Columbine

    ★★★★½

  • Scooby-Doo

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • Chocolat

    ★★★★

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • The Virgin Suicides

    ★★★★★

  • The Boondock Saints

    ★★★★★

  • The Red Violin

    ★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Jackie Brown

    ★★★★½

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • The Game

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Romeo + Juliet

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★★★

  • Bottle Rocket

    ★★★★★