goodhunterabbie has written 15 reviews for films rated ★★★½ .

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★½

    Dumb and mean in a way that feels deeply honest, Del Toro dispensing with the fairytale hokum and giving in to his baser lust for violence and pain in the form of a nasty 140-minute joke. That you see the punchline coming after barely twenty of those minutes makes it all the more obvious how much GDT is relishing taking this dumb sap who thinks he's worldly-wise down the sewer, and God damn if I didn't relish the belaboring of…

  • Skate Kitchen

    Skate Kitchen

    ★★★½

    Last virtual date night with 'lie! Will probably rate this higher on a rewatch—spent most of it chatting with her and thus didn't really allow it to coalesce—but even as is it's such an excellent vibes picture. Watching it helped me get to know the woman I'll be living with in a few days even better, which was such a gift <3 Yes this is sappy, I'll run my page however the fuck I want

  • God Told Me To

    God Told Me To

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Even amid mass murder and alien abductions, the true horror is gender nonconformity.

  • From Beyond

    From Beyond

    ★★★½

    We cinephiles talk a big game, but at the end of the day all we really need is some fucked-up puppets.

  • A Face in the Crowd

    A Face in the Crowd

    ★★★½

    "When we get wise to him, that's our strength. We get wise to him."

    Sure we do. Sure we do.

  • The Intruder

    The Intruder

    ★★★½

    Adam Cramer is the role Shatner was born to play. One of the reasons his nice-guy act as Captain Kirk never quite washes is that he's unable to cover up the self-satisfied sense of superiority nestled beneath his skin, the smug disdain for others hiding in his smirks and condescending delivery. Here that smarmy self-worship is put to perfect use, in a performance that's not necessarily "good" but has an arresting ring of truth. His racist screeds aren't lies—he really…

  • Beginners

    Beginners

    I want to say something articulate but I spent half this movie just thinking Mélanie Laurent is so fucking radiant every time she showed up onscreen.

  • Shadow of the Vampire

    Shadow of the Vampire

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The "Historical Accuracy" section of this movie's wiki article takes great pains to confirm that no one involved in making Nosferatu was actually killed by a vampire, and I think that's beautiful.

  • Dark Star

    Dark Star

    ★★★½

    The best web series of 1974.

  • Funny Games

    Funny Games

    ★★★½

    If this were content to stick to the home-invasion level it'd be an admirable little suspense flick. Instead, Haneke decides breaking the fourth wall = Important Thematic Content and makes me want to punch him. Still, his smug, vapid nods at the postmodern can't derail Watts and Roth in all their sweat-soaked, traumatized glory.

    Additional points for baby Mason Verger already doing what he does best.

  • John Wick

    John Wick

    ★★★½

    Third act is still a bit of a whiff--the choice to cold-open with most of the emotional catharsis rather than, y'know, leaving it as the emotional catharsis, is crippling. And while the visuals carry hints of the neon-drenched ballet of carnage that is Chapter 2, for the most part they're a drab, mundane affair. Still, can't argue with those action sequences, and if you can't be a masterpiece then being a prelude to one is a good consolation prize.

  • Raging Bull

    Raging Bull

    ★★★½

    Impeccable filmmaking centered on a singularly uninteresting protagonist. There's nothing unique or arresting about LaMotta's downfall--he's a bully and an abuser without a spark of anything more, and while De Niro plays him to the hilt the movie is handicapped by this void.